Výroba suchého ledu

Suchý led se vyrábí z kapalného oxidu uhličitého (CO2), který se přirozeně vyskytuje v atmosféře, avšak jeho průmyslová množství se získávají při výrobě čpavku – v tomto případě je vedlejším produktem, který po zkapalnění na kapalnou fázi může sloužit pro jiné účely. Pro výrobu pevné formy oxidu uhličitého je nezbytný speciální stroj – tak zvaný peletizér a instalace přivádějící do něho CO2 z kryogenické nádrže.

Schéma 1. Schéma výroby suchého ledu.

schema-vyrova-sucheho-ledu

Zdroj: vlastní materiál firmy SIAD Czech Spol. s r.o.

 

Výroba suchého ledu to je v první řadě komprese a rozpínání CO2, čehož výsledkem je sníh CO2. Z takové formy oxidu mohou vznikat kostky, plásty a granulát suchého ledu. Všechno záleží na nastavení lisování sněhu ve stroji. Plásty a kostka se získávají ve výsledku pěchování a formování upěchovaných bloků, 3mm nebo 16mm granulát pak ve výsledku zpracování upěchované hmoty ve formovacím stroji na podélné granule podobné makaronu.

 

suchy-led-diagram

Zdroj: Niezgoda T., Miedzińska D., Sławiński G., Gieleta R., Derewońko A., Morka A., Kędzierski P.: Polská metoda těžby břidlicového plynu zpracovaná vědeckým týmem z Vojenské technické akademie, www.kmiis.wme.wat.edu.pl, Katedra mechaniky a užité informatiky, Vojenská technická akademie, 2012

 

SIAD Czech Spol. s r.o. nabízí kompletní podporu v oblasti dodávek vyráběného suchého ledu (kostky, plásty, granulát) a provádění instalací kapalného oxidu uhličitého.

Víte že?

V roce 1966 kosmická sonda odhalila suchý led na Marsu. V roce 2003 bylo dokázáno, že ledové čepice na polárních pólech Marsu jsou tvořeny vodním ledem, a suchý led je porývá tenkou vrstvou na povrchu. Dále vědci potvrdili, ž objevují cyklické bouře suchého ledu na této planetě, které připomínají bouře na Zemi, avšak vodu v mracích tam nahrazuje právě oxid uhličitý. Obdobně na Venuši byly v roce 2012 odhaleny studené vrstvy atmosféry, kde bylo zjištěno usazování vloček suchého ledu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení