Aplikace suchého ledu ve vinařství

Aplikace suchého ledu ve vinařství

Používání technických plynů v praktickém vinařství při zpracování vína s cílem zlepšit kvalitu konečného produktu a zvýšit produktivitu výrobních postupů je trendem, který vykazuje v průběhu let neustálý vzestup. Společnost SIAD nabízí řadu aplikací, které soustavně aktualizuje ve všech oblastech vinařského procesu — od sklizně hroznů až po stáčení vína do lahví.

Sklizeň hroznů


Hrozny se během sklizně a přepravy do vinařských závodů, nebo ve fázích, které předcházejí fermentaci, ochlazují tuhým oxidem uhličitým v podobě suchého ledu nebo sněhu CO2. 
Díky vysoké kvalitě chlazení pomáhá tuhý C02 zastavit přehřívání hroznů, čímž brání začátku předčasné fermentace.
Když pak C02 přejde z tuhé podoby do plynného stavu, vytvoří inertní atmosféru, která chrání mošt před stykem s kyslíkem a přispívá k významnému zlepšení organoleptických vlastností vína, jako je barva, vůně a aroma.


Drcení hroznů


Rozdrcené hrozny se prudce zchladí na teplotu kolem 8 oc, na níž jsou uchovávány po dobu 12 hodin, a poté se udržují během fermentace na teplotě 18 o c s použitím kapalného dusíku nebo kapalného oxidu uhličitého.
Řízení teploty umožňuje plně zachovat svěží vůni a ostatní vlastnosti, které jsou s vysokou kvalitou vína spojeny.
Pokud se týká chladicích zařízení, použití technických plynů vede ke značným úsporám v oblasti jak investičních, tak výrobních nákladů.

Skladování, čeření a stáčení do lahví

Pomocí dusíku nebo směsi inertních plynů je uskladněný produkt chráněn a pneumaticky dopravován přes proces čeření a různé skladovací zásobníky až ke konečnému stáčení do lahví (nebo k čepu, je-li navržen). Tím, že se zabrání styku se vzduchem je víno chráněno před okysličením a s ním spojenými změnami a je omezena nutnost použití SO2 potravinářské kvality (E 220), což je pro kvalitu konečného produktu velmi prospěšné. Vědoma si těchto skutečností, zavádí společnost SIAD i další inertní plyny jako je např. argon (dosud ve vinařství málo používaný), což umožňuje dosáhnout ještě uspokojivějších výsledků než s plyny, které se dosud v těchto procesech tradičně používají.
Vzhledem ke své větší molekulové hmotnosti než dusík nabízí argon lepší ochranu uskladněných vín. Mimoto díky své nižší absorpci v kapalinách argon omezuje naplynění vína během stáčení do lahví, což je velmi výhodné z hlediska kvality a produktivity, zvláště u šumivých vín.


Odstraňování plynů z výrobních linek


V podstatě jde o odstranění kyslíku, který se rozpustil ve víně během dopravy ze skladovacích kontejnerů ke stáčení do lahví. Během procesu zpracování na výrobních linkách se do vína aplikuje plynný dusík (emulgovaný v podobě drobných bublin), který s sebou strhává kyslík a další (většinou těkavé) složky.


Makro a mikrooxidace


V některých fázích vinařského výrobního procesu se aplikují konstantní a kontrolované dávky kyslíku pomocí speciálních injektorů v závislosti na požadovaných vlastnostech a kvalitě, které si má víno zachovat. Tyto metody mimo jiné umožňují periodicky zastavit proces fermentace, zabránit redukci a tvorbě nežádoucích sloučenin, jakož i udržet stálost barvy červených vín.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení