Suchý led - použití

Suchý led má celou řadu využití. Na této stránce rozebíráme ty nejčastější. Pokud vás zajímá, jak konkrétně může tato látka pomoci i vám, napište nám.

Když se řekne suchý led, většina z nás si vzpomene na to, že se jedná o jakousi pevnou látku s velmi nízkou teplotou, která se používá například při chlazení nápojů. Málokdo ale ví, že suchý led je nepostradatelný pro široké spektrum lidských činností.

Potravinářský průmysl i catering

Suchý led je nepostradatelnou látkou pro ty, kteří pracují s potravinami. Používá se jak pro jejich samotnou výrobu, tak i skladování a přepravu (včetně profesionálního cateringu). Mimo jiné je potřebný i v dalších souvisejících oblastech, jako je například vinařství.

Použití při výrobě potravin

Příprava velkého množství pokrmů, zvlášť pokud se jedná o velké objemy, zahrnuje také chlazení polotovarů. Pokud by k němu nedošlo, může se surovina znehodnotit (například při separaci a mletí masa). Chlazení je důležité i v pekárnách při hnětení těsta. Použití suchého ledu při těchto činnostech zaručuje udržení správné teploty. Navíc se jedná o postup, který je hygienicky zcela nezávadný.

Skladování potravin

Bezproblémové skladování zmražených nebo chlazených potravin je klíčové nejen pro velkosklady obchodů, hotelů a restaurací, ale i pro personál zajišťující občerstvení ve vlacích a letadlech. Použití suchého ledu je pro tyto účely velmi vhodné, protože suchý led netaje (nehrozí rozmočení a znehodnocení zboží) a nemůže obsahovat žádné choroboplodné zárodky.

Vinařství

Suchý led se s úspěchem používá při zpracování některých bílých odrůd vína. Pomáhá totiž zastavit přehřívání hroznů, čímž se brání začátku předčasné fermentace.

Transport objektů potřebujících chlad

Pokud pracujete ve vědě nebo ve farmaceutickém průmyslu, určitě už jste se dostali do situace, kdy jste potřebovali odeslat nějaké vzorky. Dost často se jedná o biologický materiál nebo nějakou chemickou látku, která musí být uchovávána při určité teplotě, jinak se znehodnotí. Takovéto zásilky se většinou balí do polystyrénových krabic, které jsou vyloženy suchým ledem. Suchý led sice postupně sublimuje, ale požadovaná teplota se v krabici udrží 2-3 dny.

Zábavní průmysl

Kouzla na baru

Díky efektům, které suchý led vytváří při kontaktu se vzduchem nebo s horkou vodu, je velmi oblíbený u barmanů. Umožňuje jim vytvářet nejrůznější kouřové efekty, které sublimace suchého ledu vytváří. Hodně oblíbený je například trik studeného, ale kouřícího nápoje, nalévaného z moka konvičky, jako by byl horký. Na barovém pultu vypadá taky velmi efektně sada drinků, ze kterých se valí chuchvalce mlhy.

Suchý led se taky dá použít i na obyčejné ochlazení nápojů nebo při výrobě sorbetů.

Kouřové efekty

Kouř válící se po jevišti nebo tanečním parketu dokáže navodit tu správnou, mírně tajemnou atmosféru na každé akci. Jednou z nejlevnějších variant, jak tohoto efektu docílit, je právě pomocí suchého ledu. V tomto případě ale budete potřebovat o něco větší množství, obvykle jeden až více bloků o váze několik kilogramů. Ty pak stačí přelít horkou vodou.

Čištění objektů

V posledních letech se čištění tryskáním suchého ledu stalo velmi vyhledávanou metodou pro odstraňování organických i anorganických nečistot z nejrůznějších povrchů. Na znečištěná místa se namíří proud cca 3mm velkých peletek, které ještě před dopadem nebo při něm sublimují. Jejich působením se vrstva nečistot stává křehčí a křehčí, až se nakonec rozpadne. Samotný povrch předmětu zůstává nepoškozený, takže se tento způsob čištění může použít i na smaltované povrchy nebo sochy s velkou historickou hodnotou.

Likvidace parazitů

Pokud máte doma nevítané hmyzí návštěvníky, jako jsou třeba moli nebo štěnice, už se nemusíte trápit nekonečným zkoušením nejrůznějších metod likvidace. Místo toho si kupte malé množství suchého ledu. V případě štěnic pak stačí vyrobit malou pastičku (krabičku) naplněnou suchým ledem a posypanou dětským pudrem, ze které už se vetřelci nedostanou.

Moly zničíte tím, že je vystavíte ochlazení. Oblečení, které je napadené, nebo u kterého máte podezření, zavřete do igelitového pytle spolu s malým množstvím suchého ledu. Nízkou teplotu, která tam vznikne, nepřežije ani dospělec, ani nakladená vajíčka. Podobný ničivý účinek může mít nasypání suchého ledu do krtčích nor.

Hasící přístroje

Pokud mluvíme o suchém ledu, těžko můžeme opomenout i jeho využití při likvidaci požárů. Hasící přístroje, které běžně vídáme v budovách, jsou velmi často naplněny oxidem uhličitým, který při vypouštění vytvoří tzv. sníh a následně vysublimuje. Tyto přístroje jsou určeny především pro hašení elektrických zařízení pod proudem, hořlavých kapalin nebo kovů.

Jak je vidět, suchý led dokáže usnadnit nejednu lidskou činnost. Ale stejně jako při používání jiných chemických látek, i u suchého ledu si musíte dát pozor na manipulaci a dodržovat bezpečnostní opatření. Pokud budete náležitě opatrní, bude vám velmi dobrým pomocníkem i zdrojem zábavy.

Dodání v termoboxech libovolné velikosti

Termobox na suchý led

Tuto látku jsme schopni vám dodat v boxech libovolné velikosti.

Pro menší dodávky například do škol na pokusy případně do restaurací na zážitkovou gastronomii jsou tu menší boxy:

Pro průmyslové využití, kde je odběr ve stovkách kg boxy viz. níže. Vždy ale záleží, co zákazník chce a preferuje. Umíme v zásadě dodat libovolný box.

Fotky: freeimages.com